Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Poczta

Radio Maryja - Telewizja Trwam

W dniu 19 grudnia 2012 roku, redakcja Warszawskich Stdiów Pastoralnych wraz ze studentami teologii pastoralnej UKSW była gośćmi Rozmów Niedokończonych w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Motywem przewodnim audycji był temat
"Kto może być pastoralistą?"
Zapraszamy do odsłuchania audycji:

www.radiomaryja.pl/multimedia/kto-moze-byc-pastoralista-cz-i/

www.radiomaryja.pl/multimedia/kto-moze-byc-pastoralista-cz-ii/

Przyjmowanie artykułów na 2013 rok

Redakcja WSP rozpoczęła przyjmowanie artykułów naukowych mających zostać opublikowane w naszym piśmie w 2013 roku. Do współpracy zapraszamy nie tylko teologów, ale jesteśmy otwarci na autorów reprezentujących inne dziedziny m.in psychologię, pedagogikę, socjologię itp.
W razie jakiejkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji:
ks.prof.dr hab. Edmund Robek - erobek@poczta.onet.pl
dr Błażej Szostek - b.szostek@uksw.edu.pl

NOWA PUNKTACJA CZASOPISM NAUKOWYCH

Redakcja kwartalnika Warszawskie Studia Pastoralne ma niebywałą radość poinformować szanownych autorów oraz czytelników naszego pisma, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podniosło punktacje WSP do 8-pkt.

Tym samym znaleźliśmy się w czołówce najwyżej punktowanych periodyków teologicznych w Polsce.
Jako cała redakcja chcemy także zapewnić, że będziemy dalej dokładać wysiłku, aby rozwijac i udoskonalać nasze pismo.


Wiadomość do autorów art. do WSP

Okładka Warszawskich Studiów Pastoralnych

„Warszawskie Studia Pastoralne” stają się coraz bardziej czasopismem interdyscyplinarnym. Jest to odpowiedź na współczesne wyzwania, jakie stają przed teologią pastoralną. Badania naukowe pastoralistów koncentrują się na trzech kierunkach myśli teologicznej: refleksji o Bogu, o człowieku i o Kościele. Poszerzona tematyka badań pastoralnych otwiera łamy tego czasopisma zwłaszcza przed tymi Autorami, którzy podejmować będą naukową dyskusję o wszystkich problemach współczesnego Kościoła i świata.

Teologia pastoralna bardzo się zmieniała ostatnimi czasy. Widać to także po Autorach publikujących naukowe dysertacje teologiczno-pastoralne. Coraz więcej jest w gronie pastoralistów osób świeckich, a to oznacza, że uprawiana dotychczas teologia pastoralna pod kątem przygotowania do duszpasterstwa, staje się teologią praktyczną, która ma służyć całemu Kościołowi. Ta niepozorna zmiana jakościowa stawia jednak nowe zadania także przed publikatorami teologicznymi. Mają one za zadanie nie tylko relacjonować stan badań, ale także wskazywać nowe zadania badawcze dla teologów.

Pastoraliści powinni być szczególnie wyczuleni na współczesne wyzwania, jako stają przed Kościołem. Jednocześnie to ludzkość domaga się od nich pomocy intelektualnej w rozwiązywaniu problemów codzienności. Dlatego pastoralista, pozostając na pierwszym miejscu teologiem, powinien uczyć się udzielania pomocy człowiekowi na jego drodze wiary. Temu celowi mają także służyć łamy „Warszawskich Studiów Pastoralnych”.

Kolejny, trzynasty numer zamyka ważny etap profilowania tematyki tego czasopisma. Zawiera on wszystkie materiały, które nadeszły do Redakcji. Artykuły zostały ułożone w alfabetycznej kolejności Autorów. Kolejne numery będą już profilowane pod kątem nowych zadań. Przede wszystkim Redakcja kieruje zaproszenie do wszystkich pastoralistów, aby włączyli się w dyskusję nad określeniem merytoryki teologicznopastoralnej. Ten dział w badaniach pastoralnych powinien być wyjątkowo dowartościowany. Drugi obszar to nieustanne ubogacanie metodologii prowadzenia badań pastoralnych. I wreszcie trzeci dział to problematyka dyskusyjna, która będzie stwarzać nowe obszary współpracy interdyscyplinarnej.

Zapraszając do współpracy wszystkich pastoralistów można mieć nadzieję, że wynikami ich badań będą zainteresowani nie tylko duszpasterze, ale będzie coraz więcej osób świeckich zaintrygowanych wymianą myśli, którzy zechcą włączyć się w poszukiwanie odpowiedzi na pytania współczesnego członka Kościoła i obywatela świata.

 

Ks. Edmund Robek SAC
Wygenerowano w sekund: 0.02
290,877 Unikalnych wizyt